Buty – fakty i dylematy

Buty – fakty i dylematy

buty

Kwestia obuwia, jego doboru, fasonów, kolorów i wygody to jedna z bardzo istotnych tematów poruszanych podczas moich sesji i warsztatów wizerunkowych.

Z ostatnich doświadczeń wynika, że nie do końca radzimy sobie w tym temacie. Dylematy pojawiają się zarówno na poziome biznesowym jak i casualowym.

Jak dobrać obuwie do biznesowego dress codu? Jak dobrać buty do figury? Czy kolor butów może być jaśniejszy od koloru garnituru? Czy sandałki to dobre rozwiązanie do biura w upalne dni?

Zdopingowana pytaniami, postanowiłam przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej 🙂

 Fakty na temat butów

  • 39% mężczyzn uważa, że ​​ich kobieta ma zbyt wiele par butów
  • 55% mężczyzn  deklaruje, że nosiło swoją partnerkę z powodu bolących nóg
  • Jedna  na dwie  kobiety jest właścicielką  ponad  30 par butów
  • 8% kobiet posiada  ponad 100 par butów
  • 75% kobiet deklaruje, że ma  buty, które nie pasują ( są za ciasne, niewygodne, za duże itd.)
  • 43% kobiet nosi 10 cm obcasy lub wyższe     

*Dane z ankiety przeprowadzonej wśród 1000 mężczyzn i kobiet dla Harpers Bazaar.

Czy identyfikujesz się, z którymś z wyników? A może jesteś tą szczęśliwą posiadaczką aż 100 par? Jeśli  tak, to zazdroszczę 🙂 Ja niestety nie mogę się zaliczyć do tej grupy – moja kolekcja nie jest aż tak obszerna, mieszczę się w okolicach 30 stki.

Decyzje zakupowe

Zapytacie skąd aż tak duża liczba butów w naszych szafach? Jedna z moich mentorek Shan Williams z brytyjskiego oddziału CMB ma teorię, ze kobiety kochają buty z tych samych powodów co torby. Po prostu nasza decyzja zakupowa jest dużo łatwiejsza niżeli przy wyborze ubrań. Nic nie odstaje, nie opina się. Nie trzeba czekać w kolejce do przymierzali i rozbierać się. Działamy pod wpływem emocji i często nie myślimy racjonalnie. Potem takie obuwie zalega w naszych szafach, ponieważ okazuje się właśnie, ze niestety nie da się w nich chodzić.

Kluczowe pytania przed zakupami 

  • O jakiej porze dnia kupujesz najczęściej buty?
  • W jakich butach robisz zakupy?
  • Jaki jest Twój plan na buty?
  • Dlaczego potrzebujesz buty?
  • Do czego będziesz je zakładać?

Zapytacie, dlaczego takie pytania? Powinniśmy pamiętać, że nasze stopy w ciągu dnia mogą puchnąć, są zmęczone i niejednokrotnie zmieniają swój naturalny kształt. Dlatego więc, aby zakupy były trafione polecam kupować buty nie na końcu zakupowego szaleństwa tylko względnie na początku lub wybrać się po buty innym razem. Osobiście jestem zwolenniczką wygody i but musi być przede wszystkim dobrze wykonany i dobrej, jakości, nawet, jeśli jest to 10 cm obcas.

Jeśli już w sklepie czujesz, że coś się uwiera lub masz jakikolwiek dyskomfort to potem może być tylko gorzej….

Im wyżej tym smuklej!

Prawda stara jak świat! Optycznie nasze nogi w bucie na obcasie wyglądają szczuplej i smuklej. Przez co nasze stylizacje również nabierają innego wyrazu. Obcas dodaje nam również kobiecości. Pytanie tylko czy 10 cm szpilka wszystkim pasuje? Czy umiemy przede wszystkim chodzić w takich butach i czy to w ogóle jest nasz styl?

Komicznie moim zdaniem wygląda „kuśtykająca” kobieta w wysokich butach po nierównym chodniku. Widać, że sprawia jej to wiele trudności i w tym momencie samo nasuwa się pytanie Jak ona musi się czuć? Sfrustrowana? Wkurzona? Jak zwykle polecam balans i równowagę. Przede wszystkim bądź sobą i nie podążaj ślepo za modą.

Buty a sylwetka

Buty również tak jak strój dobieramy do sylwetki. Wiem z doświadczenia, że czasem nasze „modowe wpadki” powstają z powodu nieświadomości własnej figury, jaką posiadamy.

Osoby o figurze koła czy odwróconego trójkąta powinny wybierać obuwie na grubszym obcasie, koturnie, grubszej podeszwie w przeciwieństwie do filigranowej klepsydry.

A jak TY czujesz się w temacie wyboru obuwia? Jak wygląda Twoja szafa pod tym względem? Na ile czujesz się w tej kwestii komfortowo?

Z tymi pytaniami zostawiam Cię na dziś:)

Pozdrawiam serdecznie,

Gabriela Dmowska

Comments are closed.